Szkolenie zawodowe – 30.09.2017

SZKOLENIE ZAWODOWE – 30.09.2017

Adwokaci z Izby Adwokackiej w Koszalinie uczestniczyli w dniu 30 września 2017 r. w szkoleniu, którego tematem była „Dochodowa kancelaria. Skuteczne zarządzanie finansami kancelarii adwokackiej”. Zajęcia poprowadził profesor Ryszard Sowiński z Poznania, prawnik, który zawodowo zajmuje się doradztwem biznesowym i szkoleniami dla kancelarii prawnych. W trakcie wykładu poruszone zostały następujące zagadnienia:
•Intuicja czy dane – na czym polegam, co chcę zmienić?
•Jak mierzyć efektywność działania kancelarii?
•Analityka efektywności w małej, średniej i dużej kancelarii.
•Jak poprawiać efektywność finansową kancelarii?
Zarówno tematyka szkolenia jak i forma jego przeprowadzenia wzbudziła zainteresowanie słuchaczy, a szczególnie młodych adwokatów, którzy na rynku usług prawniczych funkcjonują od niedawna. Nasycenie rynku i ogromna konkurencja sprawiają, że wielu młodych adwokatów obawia się o najbliższą przyszłość kancelarii, w szczególności o możliwość pokrycia bieżących kosztów jej utrzymania i osiągnięcia godziwego zysku z prowadzenia działalności.
Pan profesor Ryszard Sowiński nie przedstawił gotowej recepty na osiągnięcie finansowego sukcesu, ale zwrócił uwagę na mechanizmy rynkowe, które determinują prowadzenie intratnej działalności. Zaprezentował słuchaczom bardzo interesujące wyniki badań, które mogą być pomocne w zakresie planowanych zmian mających na celu poprawę efektywności świadczonych usług i osiągnięcia zysku odpowiedniego do nakładu pracy adwokata. Zwrócił uwagę, że dzisiaj nie wystarczy już sama intuicja przy prowadzeniu działalności na rynku usług prawnych, ale istnieje potrzeba dokonywania stosownej analizy działalności, pozyskania umiejętności technik sprzedaży usług, monitorowania ich zyskowności.
Szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego współfinansowane było przez Naczelną Radę Adwokacką. Adwokaci wysoko ocenili jakość wykładu, wyrażając chęć dalszego pogłębiania wiedzy w zakresie umiejętności prowadzenia własnego biznesu.