Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie, mając na uwadze art. 1 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze odnosi się krytycznie do rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2021r. w sprawie (sygn. akt K 3/21) dotyczącego miejsca prawa unijnego w polskim porządku prawnym.
W pełni podzielamy stanowisko odnoszące się do wskazanego powyżej rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, zawarte w oświadczeniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Stanisława Biernata, Teresy Dębowskiej-Romanowskiej, Kazimierza Działochy, Lecha Garlickiego, Mirosława Granata, Wojciecha Hermelińskiego, Adama Jamróz, Stefana Jaworskiego, Leona Kieresa, Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej, Wojciecha Łączkowskiego, Ewy Łętowskiej, Marka Mazurkiewicza, Andrzeja Mączyńskiego, Janusza Niemcewicza, Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, Stanisława Rymara, Ferdynanda Rymarza, Andrzeja Rzeplińskiego, Jerzego Stępnia, Piotra Tulei, Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, Mirosława Wyrzykowskiego, Bohdana Zdziennickiego, Andrzej Zolla, Marka Zubika.
Podkreślić nadto trzeba, iż kwestionowane rozstrzygnięcie może budzić wątpliwości pod względem prawnym w świetle wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 7 maja 2021r. (sprawa XERO FLOR sp. z. o.o. przeciwko Polsce), a to z uwagi na kwestie obsady stanowisk sędziowskich.
Pragniemy wskazać, iż rozstrzygnięcie to w żaden sposób nie pozbawia kompetencji sądów do stosowania uprawnienia wynikającego z art. 91 ust. 2 Konstytucji, zgodnie, z którym Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie odnosi się z uznaniem do działań sędziów, którzy rozstrzygają sprawy zgodnie z własnym sumieniem i literą prawa.